הינך נמצא כאן

מחקר בין-תחומי

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה במחקר האקדמי הבין-תחומי, וקווי ההפרדה בין הדיסציפלינות המדעיות מיטשטשים יותר ויותר. אם ברצונכם לשתף פעולה עם חוקרינו המתמחים במחקר בין-תחומי, ולקבל תמונת פנורמה לגבי התרומה של בר-אילן לשדה, הפרק הבא מיועד לכם:

פיתוח תרופות
זיהוי הגורמים המולקולריים האחראים למחלות, החל בסכיזופרניה ובסרטן וכלה בניוון עצבי ובסוכרת. חוקרי בר-אילן משתמשים בשיטות מתקדמות של ביואינפורמטיקה לגילוי תרכובות מצילות חיים ושיפור הכוונתן הייחודית של התרופות.
מחקרי דימות ומיקרוסקופיה
החידושים בדימות ובמיקרוסקופיה שיצאו ממעבדות בר-אילן כוללים מתודולוגיות להפרדה ברמה גבוהה ביותר באבחנה רפואית ובאלקטרוניקה, הבנה מעמיקה יותר של ארגון הגנום, והתמונה הברורה הראשונה בעולם של אופן התפשטותם של איתותים גנטיים בתאים חיים.
מחקרי פוטוניקה ואופטיקה
מומחי בר-אילן בפיזיקה, בכימיה פיזיקלית ובהנדסת חשמל מאפיינים את יחסי הגומלין הבסיסיים בין אור לבין מעגלים ננו-אופטיים, ובה בעת משכללים את התיאוריות כדי להופכן ל"תוכניות-אב" להתקנים הפוטוניים המהירים ביותר ולטכנולוגיות האופטיות של המחר.
חקר הסרטן
בר-אילן היא אחד המרכזים המתקדמים בעולם בתחום האימונולוגיה של הסרטן, ומדעניה פורצים דרכים חדשות בתחומי הגנטיקה והגנומיקה של הסרטן, הדינמיקה של שאתות ("גידולים"), הטיפול התרופתי הממוקד והדימות הרפואי המתקדם.
מחלות מידבקות
מומחים בעלי שם עולמי בבר-אילן, בתחומי הבקטריולוגיה, הווירולוגיה והפרזיטולוגיה, מאפיינים יחסי גומלין על בסיס גנטי ומגבשים אסטרטגיות ריפוי חדשות להדברת מחלות מידבקות.
מחקרים במדע החומרים
מדעני בר-אילן השיגו את המקום השלישי בעולם במספר ציטוטים למאמר במדע החומרים, ועד כה עלה בידם ליצור: ננו-חלקיקים למלחמה בסרטן; טיפולי פני שטח לתכנית החלל; וחומרים חדשים, מבוססי ננו-טכנולוגיה, לסוללות ולאיסוף אנרגיית שמש.
חקר מחלות ניוון עצבי
מדעני בר-אילן חוקרים מחלות ניוון עצבי ברמה המולקולרית, התאית והרשתית, מפתחים פרוטוקולים של תאי גזע לטיפול בנזק לעצבים ומפענחים את ה"קודים" העצביים שמאחורי דברים רבים ושונים, מ-ADHA ועד התמכרות לסמים.
מדעי המחשב
חוקרי בר-אילן בתחום מדעי המחשב הם בעלי שם עולמי וידועים כמומחים בבינה מלאכותית, ברובוטיקה, באימות, באבטחת מחשבים ובעיבוד שפה טבעית.
חקר ננוטכנולוגיה
המכון לננוטכנולוגיה ולחומרים מתקדמים של אוניברסיטת בר-אילן הינו מוביל עולמי בחידושים מבוססי-ננו בתחומי האנרגיה, הכימיה ה"ירוקה", המחשבים, התקשורת והרפואה. זהו המרכז השופע ביותר בישראל לתגליות מבוססות-ננו.
חקר תקשורת ואבטחה
מדעני בר-אילן עוסקים בפיתוח חלוצי של טכנולוגיות חדשות לזיהוי אותות ולהעברתם, יוצרים חומרים ורכיבים אופטיים חדישים להתקני הדור הבא ומנסחים מודלים שוברי פרדיגמה למיטוב תמסורת אותות מאובטחת.
מחקרי ביופיזיקה
מומחי הביופיזיקה של בר-אילן מאפיינים את הכוחות השולטים באיתות ביולוגי ואת התנהגויותיהם של חלבונים יחידים. מעבדות בר-אילן הן חלוצות בפיתוח כלים חשובים לתצפית, למדידה ולמניפולציה בדינמיקה על בסיס ביולוגי.
חקר מקורות אנרגיה מתחדשים
הישגיהם של מומחי האנרגיה של בר-אילן כוללים טכניקות חדשות לאיסוף אנרגיית השמש, חומרים להפעלת מצבריהם של כלי רכב חשמליים והתקן להגנת רשת חשמל שהוכתר כאחת מחמש התגליות החשובות ביותר של שנת 2010 על ידי GE.
ביולוגיה מערכתית וביו-רפואה
חוקרי מערכות בבר-אילן מפענחים את "עקרונות העיצוב" של רשתות ביולוגיות ומיישמים טכניקות ניסוי ומחשוב חדשות לחקר מחלות, ליצירת טכנולוגיות חדשות ולהתקנת שיטות חדשות ליצירת מודלים לפעילות רשתית.
המדעים הקוגניטיביים
חוקרי המדעים הקוגניטיביים בבר-אילן מתארים את יכולות הייצוג והחישוב של מוח האדם ואת בסיסיהן התפקודיים במבנים עצביים. מרכישת שפה והשימוש בה ועד התפתחות תינוקות, פגיעות מוחיות ו-PTSD, חוקרי בר-אילן חושפים את תעלומותיו העצביות של המוח.
מחקר סביבתי וגלובלי של מערכות מימיות
חוקרים מבר-אילן המתמחים בפיזיקה, בגיאוכימיה ובמדעי החיים בודקים סביבות ימיות במחקרים גנטיים ופיזיולוגיים, מאפיינים בתי גידול ומנתחים מערכות אקולוגיות על בסיס מערכתי רחב.

 

עודכן לאחרונה ב 16/12/15